„Budżet domowy” to termin, który jak mantra przewija się na blogach finansowych, w książkach, podcastach i poradnikach. Przez część osób konieczność jego prowadzenia jest niemal całkowicie pomijana z powodu zwyczajnego lenistwa. Większości z nas nie chce się skrupulatnie spisywać wydatków, planować zakupów na kolejny miesiąc i pamiętać o zabieraniu paragonów czy potwierdzeń płatności.

W dzisiejszym artykule powiem Wam, dlaczego mimo wszystko warto jest prowadzić domowy budżet i jakie korzyści możecie z tego wyciągnąć – dla siebie i swojej rodziny. Gwarantuję Wam, że pozytywne skutki prowadzenia budżetu domowego poczujecie już po pierwszym miesiącu.

Czy prowadzenie budżetu domowego musi być trudne?

„Nie prowadzę budżetu domowego, bo to czasochłonne i trudne” – to zdecydowanie najczęstszy i jednocześnie najbardziej nieprawdziwy argument wszystkich osób, które jak ognia unikają prowadzenia budżetu. Prawda jest taka, że budżet domowy nie jedno ma imię. Sposób jego prowadzenia można dopasować całkowicie do swoich preferencji, a samo zagadnienie jest tylko dobrą praktyką, którą warto wprowadzać w życie każdego dnia.

przy stole

Jak prowadzić budżet domowy

Prowadzenie domowego budżetu można podzielić na dwie główne części: spisywanie poniesionych wydatków i planowanie tych, które dopiero mają nadejść.

Spisywanie wydatków w budżecie domowym

Spisywanie wydatków najlepiej jest robić na bieżąco. Poświęcenie kilku minut wieczorem na umieszczenie zakupów w tabeli arkusza kalkulacyjnego czy w aplikacji mobilnej jest zdecydowanie wygodniejsze niż przeczesywanie kieszeni w poszukiwaniu paragonów z całego tygodnia. Minimalizuje także ryzyko powstawania tak zwanego manka. Już kilka tygodni spisywania wydatków pokaże Wam Wasze słabe punkty, czyli rzeczy i usługi, na które wydajecie zbyt dużo pieniędzy. Będzie to drogowskaz do polepszenia Waszej sytuacji finansowej (nawet, jeśli już teraz jest całkiem dobra).

Planowanie wydatków

Druga część to planowanie przyszłych wydatków. Jak zrobić to w najprostszy sposób? Usiądź przed kartką papieru i wypisz na niej wszystkie koszty, które czekają Cię w następnym miesiącu: raty kredytów, czynsz za mieszkanie, prognozowaną wartość rachunków i opłat i wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy. Uwzględnijcie także wydatki na rozrywkę, zakupy i przyjemności. Nie zapomnijcie zestawić tego z wartością dochodów w przyszłym miesiącu. Zarobicie więcej, niż planujecie wydać? Świetnie! Możecie odłożyć to na poduszkę bezpieczeństwa czy fundusz awaryjny, a jeśli macie już środki przeznaczone na ten cel, możecie zacząć oszczędzać na długoterminowe cele.

dziewczyna

Dlaczego warto prowadzić budżet domowy – 3 ważne powody

1. Kontrola nad własnymi pieniędzmi – 10 zł na kawę, 30 zł w sklepie na stacji benzynowej, 75 zł w restauracji – to pozornie niewielkie kwoty. W skali miesiąca grupują się one jednak w całkiem pokaźną sumkę, która od zawsze „ucieka” Wam z portfela w nieznanym kierunku. Jeśli czasami naprawdę nie potraficie określić, gdzie pobiegły Wasze pieniądze – zacznijcie prowadzić budżet domowy! Jestem pewien, że takich nieścisłości nie będziecie mieli wtedy zbyt wiele.

Prowadzenie budżetu domowego daje Wam coś jeszcze – bardzo przyjemne i satysfakcjonujące poczucie pełnej kontroli nad własnymi pieniędzmi. Jeśli do tej pory pieniądze nie trzymały się Waszego portfela, teraz będą zawsze tam, gdzie planujecie.

2. Planowanie wydatków i eliminowanie zaskoczeń – ile razy niespodziewany wydatek rzędu kilkuset złotych pokrzyżował Wam weekendowe plany lub zmusił do zrezygnowania z przyjemności? Czy zdarzyło się Wam zostać zaskoczonymi wyrównaniem rachunku za wodę, wysoką opłatą za gaz lub złośliwą usterką samochodu? Części z tych rzeczy nie da się przewidzieć i zaplanować – można jednak przewidzieć, że prędzej czy później zdarzy się Wam nieprzyjemna sytuacja, którą uratować będą mogły tylko pieniądze. Złota zasada brzmi: planuj wszystko to, co tylko się da, a na niezapowiedziane wydatki trzymaj odłożoną odpowiednią kwotę, czyli tak zwaną poduszkę bezpieczeństwa.

Przejrzyjcie swoje rachunki, sprawdźcie, kiedy kończy się ważność ubezpieczenia samochodu czy przeglądu oraz których miesiącach otrzymywaliście w przeszłości największe rachunki za media. To okresy, na które powinniście przygotować zdecydowanie większy zapas gotówki. Jeśli tylko dobrze przygotujecie się na przyjście niespodziewanego, nie będzie to dla Was aż tak straszne.

3. Możliwość poprawy swojej sytuacji – budżetem domowym często interesujemy się dopiero wtedy, gdy wpadniemy w finansowe tarapaty. W takiej sytuacji skrupulatne planowanie wydatków i spisywanie każdej złotówki może pomóc Wam w odzyskaniu kontroli nad stanem Waszych finansów i stopniowej poprawie sytuacji. Oczywiście gorąco zachęcam do tego, by tematem budżetu domowego zainteresować się znacznie wcześniej – jestem przekonany, że lepiej jest przeciwdziałać, niż leczyć.

portfel

Budżet domowy – podsumowanie

Prowadzenie domowego budżetu to podstawowa zasada zachowania tzw. higieny finansowej. Choć na początku spisywanie wydatków i planowanie przeznaczenia każdej złotówki może być dość uciążliwe, to po kilku dniach wejdzie Wam to w krew jak mycie zębów.